Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuję

Historia

Do formalnego zarejestrowania mucharskiej jednostki oraz jej statutu w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej doszło 20 maja 1952 roku i od tej daty liczy się okres powstania OSP w Mucharzu.

Początki działania straży były bardzo trudne i ciężkie przede wszystkim ze względu na duże braki sprzętowe i lokalowe. Rozpoczęto budowę remizy strażackiej , która budowana była ze środków własnych i w czynie społecznym . Kolejnym krokiem było pozyskanie sprzętu do gaszenia pożarów od straży zakładowej z AZPB w Świnnej Porębie, taki jak węże i ubrania bojowe (kombinezony jednoczęściowe ) . Transport sprzętu do pożarów odbywał się prywatnymi furmankami i ciągnikami. W roku 1958 odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowej motopompy „Leopolia". Bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla członków OSP ale i całej społeczności lokalnej było pozyskanie z jednostki wojskowej samochodu sanitarnego marki Dodge, który po gruntownym remoncie został przystosowany do działań bojowych i przez kilka lat dobrze służył naszej jednostce i mieszkańcom wsi .

W kolejnych latach to jest w 1962 i 1969 roku jednostka otrzymała motopompy typu „Polonia" M8/8. W 1979 roku miejsce wysłużonego Dodża zajął przystosowany do działań bojowych samochód marki „ Żuk", który służył do roku 2008 i następnie został przekazany do jednostki OSP Koziniec. W 40-tą rocznicę powstania mucharskiej Straży Pożarnej mieszkańcy Mucharza oraz Zagórza ufundowali naszej jednostce sztandar, który został wręczony i poświęcony w dniu 7 czerwca 1992 roku. Zarząd OSP Mucharza i Skawiec oraz Wójt Gminy Mucharz Pan Wacław Wądolny w roku 2004 doszli do porozumienia i wspólnie postanowili o budowie nowej remizy. Dzięki Panu Wójtowi jego zaangażowaniu w krótkim czasie powstał projekt i stosowne zezwolenia. Firma Pana Tadeusza Karcza bardzo szybko wybudowała i wykończyła budynek remizy, którego odbiór nastąpił 27 grudnia 2006 roku.

23 kwietnia 2007 roku w miejscowości Wejcz od strażaków z Austrii kupiliśmy samochód pożarniczy marki Steyer już częściowo wyposażony w sprzęt. Samochód Steyer został dodatkowo doposażony w agregat prądotwórczy i maszt oświetleniowy oraz dwie piły łańcuchowe do cięcia drewna i zestaw medyczny PSP R1. Dochody na ten i inny sprzęt pozyskujemy z wynajmu naszej estrady mobilnej oraz namiotów jakie w chwili obecnej posiadamy w naszej OSP. Cały ten dorobek należy zawdzięczać naszemu Zarządowi i strażakom zaangażowanych w pracach na rzecz OSP Mucharz . Posiadamy również samochód bojowy ARO i łódź motorową, samochód ten jak i łódź motorowa zostały pozyskana od Policji poprzez Komendę Powiatową w Wadowicach. W roku 2011 został wybudowany garaż na łódź motorową do ratownictwa nawodnego. W roku 2013 i 2014 wykonaliśmy remont kapitalny łodzi a właściwie to została całkowicie przebudowana i zamontowany został silnik zaburtowy Mercury o mocy 90 KM, obecnie jest zarejestrowana i gotowa do działań na wodzie.

Rok 2014 był rokiem przełomowym dla naszej jednostki, 12 września 2014 roku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach mł.bryg. Paweł Kwarciak zawarł porozumienie na czas określony do 31 grudnia 2018 r. z Gminą Mucharz reprezentowaną przez Wójta Pana Wacława Wądolnego oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Mucharzu reprezentowaną przez Prezesa Zarządu OSP Druha Witolda Watę i Naczelnika OSP Druha Ireneusza Targosza dotyczące włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mucharzu do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Jednostka OSP Mucharz w dniu 1 stycznia 2015 roku została włączona do KRSG decyzją Komendanta Głównego PSP . Zarząd OSP Mucharz zdaje sobie sprawę z obowiązków jakie spadły na nas ale będziemy robić nadal to co do tej pory , czyli nieść pomoc potrzebującym. W roku 2015 z dofinansowania KRSG zakupiono sprzęt hydrauliczny LUCAS do ratownictwa drogowego i doposażyliśmy łódź motorową w kapoki liny i rzutki a w 2016 roku zakupiliśmy ponton ratowniczy 6 – osobowy wraz z przyczepą w zakupach tych było duże wsparcie finansowe od Urzędu Gminy w Mucharzu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mucharzu

Mucharz 226

34-106

Mucharz

ospmucharz@op.pl